Powikłania cukrzycy : niebezpieczna hipoglikemia

Spadek poziomu glukozy we krwi jest niebezpieczny dla zdrowia i wpływa niekorzystnie na nasz układ nerwowy. Uszkodzenia mózgu są nieodwracalne i mogą prowadzić nawet do stanu śpiączki. Chorzy na cukrzycę powinni obserwować swój organizm, regularnie mierzyć poziom cukru we krwi i w razie potrzeby działać.

Hipoglikemia, jako powikłanie cukrzycy, daje charakterystyczne objawy. Należą do nich: uczucie słabości, kołatanie serca, problemy z koncentracją, bóle głowy o różnym nasileniu, nudności, pocenie się, drgawki i zaburzenia mowy. Niepokojących objawów hipoglikemii w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Jak postępować przy objawach niedocukrzenia? Jeśli posiadamy w domu glukozę, natychmiast ją zażywamy (10-20 g w dawce jednorazowej). Jeśli glukozy nie posiadamy, pijemy słodzony napój. Po kilkunastu minutach poziom glukozy we krwi powinien się podnieść, a hipoglikemia powinna zostać zażegnana. Leczenie cukrzycy polega na obniżaniu poziomu glukozy, ale gdy zanotujemy jej zbyt wysoki spadek, nie czekamy na nasilenie się objawów. Pamiętajmy, że objawy pojawiają się stopniowo, a my mamy szansę zareagować.

Hipoglikemia to stan, na temat którego wciąż wiemy za mało. Warto, by osoby z otoczenia chorego na cukrzycę, miały wiedzę na temat udzielania pomocy przy napadzie hipoglikemii. W skrajnych przypadkach, gdy pacjent straci przytomność, należy podać domięśniowo lub podskórnie zastrzyk z glukagonu, po czym wezwać pogotowie. Zapytajmy lekarza prowadzącego, jak powinna wyglądać pomoc przy objawach niedocukrzenia.

W leczeniu cukrzycy i niedopuszczaniu do pojawienia się napadu hipoglikemii ważna jest profilaktyka. Regularne przyjmowanie leków, regularne spożywanie posiłków, właściwa dawka wstrzykiwanej insuliny, unikanie alkoholu, kontrolowany wysiłek fizyczny – to ważne zasady, które warto wdrożyć w swoje codzienne życie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *