Rowery damskie

Wielu z nas, rower damski, kojarzy się po prostu z popularnym rowerem miejskim lub typowym rowerem typu damka.  Właściwie, model roweru damskiego istnieje od niedawna, wychodząc na przeciw zróżnicowanym oczekiwaniom kobiet, będąc wyposażone nie tylko w ściętą ramę, ale kilka innych elementów. Minęły już czasy, kiedy kobiety wybierały rowery rzadko i to tylko na rekreacyjną wycieczkę,w  wolnym tempie. Aby sprostać wymaganiom kobietom powstały rowery o dostosowanej geometrii i intensywnych kolorach. Rowery damskie to nie tylko modele typowej damki, ale też crossy,górale czy tzw. szosówki.

Klasycznym jednak modelem roweru damskiego jest damka, która charakteryzuje się nisko położoną ramą lub jej brakiem w ogóle. Zmiana ułożenia ramy wpływa na komfort jazdy, zwłaszcza na wsiadanie. Z kolei pionowa rura umiejscowiona pod siodłem jest zazwyczaj w pozycji pionowej, która wpływa na wyprostowanie pozycji ciała, co także zwiększa komfort jazdy.

Różnice w budowie anatomicznej ciała kobiety i mężczyzny uwzględniane są w budowie roweru. Najczęściej siodełko ułożone jest bliżej kierownicy, ponieważ ręce kobiet bywają krótsze niż mężczyzn. Kolejne różnice mogą wynikać z szerokości kierownicy, ponieważ damskie modele są nieco węższe względem męskich, co również zwiększa komfort. Inną zmianą są profilowane siodełka, które odbywają niebagatelną rolę. Każdy, kto używał niewygodnego siodełka, wie o czym mowa. Rower to nie tylko wyposażenie, które oczywiście jest niezwykle ważne, ale także kolor i estetyka.

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *