Naleśnik. Prawdziwa historia

plantain coconut pancakesZnacie kogoś, kto nie lubi naleśników? Ja nie. Kogoś, kto nie umie ich zrobić? Ja też nie. Kuchnię, w której nie ma jakiejś formy naleśnika? Ja też nie. A co zrobić, kiedy nie można pić mleka? Jeść jajek? Używać mąki tradycyjnej mąki? Koniec z naleśnikami? O, nie! Poniżej prawdziwa historia mojej relacji z naleśnikami i trochę inspiracji dla fanów naleśników, nie tylko na „dziwnych” dietach.

Czytaj dalej Naleśnik. Prawdziwa historia

Czy jest kawa bezkofeinowa i jakieś ciastko bezglutenowe? AIP przygody na mieście

Skopiowane od @jeromepaz
Skopiowane od @jeromepaz

Mieszkam w jednym z większych miast w Wielkiej Brytanii, chociaż mniejszym od Łodzi. W ostatnich miesiącach jadłam właściwie wyłącznie jedzenie własnej roboty (dieta eliminacyjna, pogoda niesprzyjająca dłuższym pobytom poza domem). Przyznam, że na tych parę razy, gdy chciałam coś zjeść na mieście, to jeszcze nie udało mi się znaleźć czegoś , co byłoby w 100% dozwolone na AIP. Wyjątkiem byłaby może czasem jakaś sałatka owocowa, najlepiej nieco zmodyfikowana, ewentualnie jakieś napoje… Ogólnie zgroza. Z mniej restrykcyjnym paleo problemów prawie nie ma (w końcu wszędzie powinna być przynajmniej jedna zdrowa, zrobiona z wartościowych składników potrawa). Zresztą przyjęłam, że na takie wyjścia od święta, mogę sobie pozwolić na pewne ustępstwa, z wyjątkiem jednego: nie będę płacić za gluta na talerzu. Czytaj dalej Czy jest kawa bezkofeinowa i jakieś ciastko bezglutenowe? AIP przygody na mieście

Dieta niskohistaminowa i protokół antyhistaminowy

Histamina to, jak czytamy w Wikipedii, organiczny związek chemiczny, występujący naturalnie w organizmie ludzkim, pełniący funkcję mediatora procesów zapalnych, mediatora odczynu alergicznego, neuroprzekaźnika oraz pobudzający wydzielanie kwasu żołądkowego. Jest hormonem tkankowym zaliczanym do neurohormonów, wytwarzanym z aminokwasu histydyny. W organizmie ludzkim powstaje w wyniku dekarboksylacji (w obecności fosforanu pirydoksalu) histydyny. Jej produkcja zachodzi w wielu miejscach, a najwyższe stężenia obserwuje się w płucach, skórze, błonie śluzowej nosa i żołądka. Histamina występuje w wielu artykułach spożywczych, zwłaszcza w produktach fermentowanych i rybach. Czytaj dalej Dieta niskohistaminowa i protokół antyhistaminowy

Zbliża się Healing Hashimoto’s Summit

W dniach 13-20 czerwca odbędzie się szczyt internetowy Healing Hashimoto’s Summit, poświęcony zapaleniu tarczycy Hashimoto. Bezpłatna rejestracja tutaj. Będzie można posłuchać wypowiedzi ekspertów z różnych dziedzin, w tym takich sław z kręgu paleo i medycyny funkcjonalnej, jak Amy Myers, Sarah Ballantyne, David Perlmutter, Datis Kharrazian czy Aristo Vojdani. Polecam!

Co zwiedzać w Cardiff?

P1100635Po prawie dwóch latach postawiłam znów stopę na walijskiej ziemi. Tym razem w stolicy, Cardiff. Była to zarazem moja pierwsza wizyta w Walii Południowej i zamierzam ją powtórzyć, bo w samym Cardiff jest, co zwiedzać, nie mówiąc o okolicy. Chociaż niedaleko położony angielski Bristol jest nieco większy, to Cardiff jest zdecydowanie bardziej wielkomiejskie: szerokie ulice, wieżowce, wysokie domy i kamienice. Już na dworcu witają nas dwujęzyczne drogowskazy i napisy, a w centrum wielkie flagi ze smokiem, prowadzące w stronę zamku. Atmosfera trochę jak ze średniowiecza. Zaraz potem rzucają się w oczy donice z palmami. Wieje wiatr, a kiedy zaczyna padać, mało kto zakłada kaptur czy czapkę na głowę… Idziemy w miasto, w stronę turystycznych atrakcji. Jakich? Zobaczcie sami!

Czytaj dalej Co zwiedzać w Cardiff?

Czy i który rosół jest zawsze zdrowy?

rosółRosół, kultowy napój paleo, święto-niedzielna tradycja kuchni polskiej… Od jakiegoś czasu zastanawiałam się, czy, jak chyba każdy inny pokarm, może być nie dla wszystkich wskazany. Gdzieś, kiedyś, coś słyszałam albo czytałam, ale nie bardzo pamiętałam. W końcu trafiłam na trop. Pora na trochę paleo kontrowersji:-) A może jednak jest wskazany dla wszystkich, tylko musi być to rosół odpowiedniego rodzaju? Sprawdźmy! Czytaj dalej Czy i który rosół jest zawsze zdrowy?