Analiza pierwiastkowa włosów

skopiowane od @rachel a. k.
skopiowane od @rachel a. k.

Analiza pierwiastkowa włosów to jedno z badań oferowanych przez polską firmę NZOZ BIOMOL-MED Laboratorium Pierwiastków Śladowych. W ciągu ostatniej dekady wykonywałam je dwa razy, a po raz trzeci w formie Diagnostyki Stanu Odżywienia, czyli porównania dwóch kolejnych wyników badań. Z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poznać swój stan zdrowia i go poprawić. Co daje nam badanie?

Po pierwsze określa nasz typ metabolizmu. Po drugie dowiadujemy się, jakich pierwiastków nam brakuje, jakich mamy w nadmiarze, czy pewne pierwiastki są w stanie równowagi, czy mamy w organizmie metale ciężkie, jakie produkty należy spożywać, żeby odżywić organizm a jakich unikać. Otrzymujemy zalecenia dietetyczne, opis właściwości i funkcji poszczególnych pierwiastków i produktów, w których występują, przykładowe przepisy i zalecenia suplementacyjne. Ponadto dowiadujemy się m.in. jak nasz organizm reaguje na stresory, czy jest zakwaszony, jakie jest tempo starzenia się, jak działa bariera antyoksydacyjna, jakie mamy tendencje chorobowe oraz jaka aktywność fizyczna jest wskazana. Badanie nie stwierdza, że cierpimy np. na nietolerancję glutenu, ale jeśli w zaleceniach dietetycznych czytamy, że należy unikać produktów pszenicznych, to powinno nam to dać do myślenia. Nie dowiemy się też, na jaką konkretnie infekcję cierpimy, czy jakie drobnoustroje mogą powodować problemy zdrowotne, ale ich obecność zostanie odnotowana. W moim przypadku wszystko zgadza się z wynikami innych badań i całą dotychczas zgromadzoną wiedzą na temat mojego stanu zdrowia. Zalecenia dietetyczne, ku mojej radości, są bardzo zbliżone do paleo (podstawa to gotowane warzywa, ryby i białe mięso). Jedyne, do czego się nie stosuję, to jedzenie ryżu i kaszy. Przy kolejnym badaniu zobaczę, jak się to obiektywnie sprawdza. Do niektórych przepisów mogłabym mieć zastrzeżenia, bo nie odpowiadają w 100% zaleceniom dietetycznym.

Podsumowując, naprawdę warto zainwestować (na chwilę obecną 300 zł) w badanie, które można wykonać w prosty, nieinwazyjny i komfortowy sposób (ankietę i wytyczne można zamówić na wskazany adres przez internet), wyniki badania (kilkadziesiąt stron) można zamówić w formie elektronicznej, dostępne są też inne wersje językowe, a następnie można nieodpłatnie skorzystać z telefonicznej konsultacji lekarskiej i omówić wyniki. Firma posiada w swojej ofercie także inne badania, z których jak dotąd nie korzystałam, ale może kogoś zainteresują, wypróbuje i da znać, jak było ;-).