Debata o zdrowiu. Porady dla alergików Jerzego Zięby i nie tylko

W marcu br. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się debata o zdrowiu „Żywienie, diety a choroby cywilizacyjne”, w której na pytania odpowiadali prof. dr hab. Tadeusz Trziszka, dr hab. Dorota Waśko-Czopnik, dr Henryk Różański i pan Jerzy Zięba. Bardzo fajne wydarzenie na miarę nowych możliwości i problemów. Jak dla mnie dobre połączenie sił nauki i ruchu społecznego. Polecam obejrzenie materiału filmowego z całej debaty, a w poniższym poście relacja z ostatniej części debaty, w której uczestnicy odpowiadali na pytania publiczności, w tym dotyczące alergii, nieszczelnego jelita i probiotyków, co szczególnie mnie zainteresowało.

Leczenie alergii

HR: reakcja alergiczna została wyjaśniona na poziomie molekularnym. Biorą w niej udział mastocyty, czyli komórki tuczne, które pod wpływem antygenu uwalniają histaminę. Za pomocą ziół da się stabilizować błony mastocytów, powodować niewychwytywanie alergenu lub zmniejszyć wrażliwość nabłonku w danym układzie. Można też blokować wydzielanie histaminy azulenem, bisabololem albo linalolem zawartymi w wielu roślinach. Funkcję neutralizowania antygenów, szczególnie o strukturze gliko- i lipoproteinowej można uzyskać za pomocą kwasu ferulowego, galusowego, elagowego czy katechinowego obecnych w wielu produktach zielarskich. Jednak najważniejsze to znaleźć i wyeliminować alergen.

JZ: Trudno zaproponować dziecku dietę eliminacyjną. Alergia może zacząć się od niedokwaszenia żołądka i nietrawienia białek (można się tego dowiedzieć badając aminokwasy). Przeciwhistaminowo działa woda w dużej ilości (sama się o tym przekonałam, kiedy zastąpiłam picie non-stop czarnej herbaty wodą) z dobrą jakości solą (wtedy lepiej nawadnia). Choroba przewlekła często jest mylona z odwodnieniem organizmu. Należy też wyrównać poziom wit. D. Alergie mogą być też spowodowane pasożytami. Jak unikać alergenów, jeśli wszystko alergizuje? Szybciej niż dietą eliminacyjną można uzyskać poprawę wprowadzając do diety większą ilość tłuszczu (np. podawanie żółtka z tłustym rosołem).

DWC: Alergia jest objawem. Dieta eliminacyjna, zastosowana przez określony czas, często pomaga wyleczyć alergię. Pokarmy mogą wtedy zacząć działać kojąco i regulująco. Pomaga też suplementacja maślanem pomaga zregenerować jelita.

Nieszczelne jelito

HR: kwas masłowy (który tak zachwala biohacker Dave Asprey!) był stosowany początkowo w zootechnice do uszczelniania jelit zwierząt (ssaków i ptaków). Pobudza on enterocyty i komórki macierzyste do wzrostu. Jest skuteczny zwłaszcza w połączeniu z mentolem. Preparat dla ludzi nazywa się mentowal. Dawniej nazywał się validol (a więc to chyba ten sam preparat, o którym pisałam tutaj). W połączeniu z solami wapniowymi, np. glukonianem lub  mleczanem likwiduje on różne rodzaje candidy, która przy nieszczelnym jelicie zaczyna pasożytować, wnika do krwiobiegu i układu limfatycznego wywołując reakcje alergiczne. Przy nieszczelnym jelicie, wysiękach i stanach zapalnych warto łączyć kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe (MCT) i krótko łańcuchowe z terpenami (alkoholami terpenowymi) i organicznymi solami wapniowymi. Warto pamiętać o zakwaszeniu żołądka. Prawidłowe może nawet zlikwidować pasożyty. Poprawa gospodarki enzymatycznej następuje często po użyciu ziół przyprawowych.

Prawidłowa flora bakteryjna

JZ: prawidłowa flora bakteryjna według najnowszych badań powinna zawierać około 20 tys. szczepów bakterii a każdy z nich ma swoją rolę w organizmie (właściwa komunikacja międzykomórkowa). Błędem jest stosowanie zbyt dużej ilości bakterii jednego szczepu (monokultury), chociaż na początku może to przynieść poprawę. Żeby zadbać o jelita potrzebujemy żywności odpowiedniej jakości, a tej nie ma bez zdrowej gleby (jakbym słyszała Robba Wolfa…).

DWC: o suplementacji probiotykami przy antybiotykoterapii. Coraz częściej pojawiają się probiotyki dedykowane jakiemuś schorzeniu. Suplementacja tylko bakteriami może prowadzić do zaburzeń równowagi mikroflory, na którą składają się nie tylko bakterie, ale także grzyby. Dodanie do bakterii Saccharomyces boulardii zmniejszy zaburzenia. Można też połączyć bakterie z wit. z grupy B i cynkiem, żeby wspierać właściwą florę i redukować stan zapalny. Ważna też jest redukcja stresu, który może zabić… miliony bakterii oraz właściwa pożywka dla bakterii.

Bardzo mi się podoba, że właśnie takie tematy poruszono. Wszystkie wyjątkowo na czasie. Dobrze, że w Polsce są tacy specjaliści, także w mainstreamie. Poza tym bardzo się cieszę, że mogłam znowu dowiedzieć się czegoś nowego i praktycznego, i to z polskiego, a nie tylko amerykańskiego podwórka.

Polub lub udostępnij