Je(ste)m paleo

Je(ste)m paleo, bo paleo to nie tylko dieta składająca się z pokarmów wysokiej jakości i jak najmniej przetworzonych, a nie produktów, wzorująca się na diecie naszych przodków sprzed rewolucji rolniczej, ale styl życia. To dbałość o sen, relaks i odpoczynek, unikanie toksyn i chemikaliów oraz odpowiednia aktywność fizyczna we właściwym kontekście społecznym. Po co paleo?

Bo nasze geny niewiele się zmieniły w ciągu ostatnich kilku(nastu) tysięcy lat i oczekują, że będziemy jeść organiczne mięso i ryby oraz świeże, sezonowe, lokalne warzywa, owoce i orzechy, spędzać czas w ruchu na łonie natury, spać, kiedy zapada ciemność i żyć w grupie podobnych osobników, co daje poczucie bezpieczeństwa. Dajmy im to, a będą szczęśliwe, a wraz z nimi nasze bakterie i my sami ;-)

Ok, to nie była idylla. Ale teraz dzięki nauce, technologii i prawu przeważnie nie grożą nam dzikie zwierzęta, powikłania po urazach czy wrogie plemiona, więc teraz tym bardziej możemy i powinniśmy o siebie zadbać. Tamten model jest sprawdzony, obecny nie bardzo, więc czemu nie skorzystać z dobrych praktyk, które teraz naświetla nam biologia ewolucyjna, antropologia czy archeologia?

Polub lub udostępnij