Kosmiczne znaczenie bakterii

NASA prowadzi ciekawy eksperyment. Bierze w nim udział dwóch astronautów, bliźniaków jednojajowych, Mark i Scott Kelly. Jeden z nich poleci w kosmos, a drugi zostanie na Ziemi. Kiedy spotkają się ponownie dopiero po roku to czy będą nadal tacy sami? ;-) A jeśli nie, to co się zmieni?

W marcu br. Scott Kelly rozpocznie roczną misję w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperyment ma na celu, ogólnie rzecz biorąc, zbadanie wpływu dłuższego pobytu w przestrzeni kosmicznej na ludzki organizm, a bliźniacy zostaną poddani badaniom przed, w trakcie i po zakończeniu misji. Eksperyment wiąże się z paradoksem bliźniąt. Według teorii względności Einsteina brat przebywający w kosmosie powinien po powrocie być młodszy niż brat pozostający na Ziemi. Ponieważ nasza cywilizacja nie dysponuje jeszcze odpowiednio szybkimi statkami kosmicznymi, eksperyment nie pokaże tych zmian. Zbadane zostaną natomiast ewentualne zmiany oraz różnice genetyczne, biochemiczne i inne np. funkcjonowanie układu immunologicznego czy mikrobiomu jelitowego. Bakterie doczekały się iście kosmicznego eksperymentu ;-)

Więcej informacji o badanych aspektach ludzkiego zdrowia znaleźć można tutaj.

Taki eksperyment prowadzony jest po raz pierwszy. Nie tylko ze względu na udział bliźniaków jednojajowych, ale także długość misji i gromadzone dane oraz sposoby ich zbierania. Nie łudźmy się, same bakterie, układ immunologiczny czy telomery nie grają tu pierwszych skrzypiec. Chodzi głównie o poznanie wpływu dłuższego pobytu w przestrzeni kosmicznej na ludzki organizm, taki wstęp do podróży na Marsa, ale zdobyta wiedza i tak może przydać się do bardziej przyziemnych celów czyli poprawy stanu naszej wiedzy o zdrowiu i w konsekwencji stanu naszego zdrowia. No i mam nadzieję, że nikt z czytelników nie będzie już mieć wątpliwości co do ważności naszych osobistych bakterii.

Nawiasem mówią, ciekawe jest też to, że polskie określenie bliźnięta jednojajowe jest w świetle obecnej wiedzy epigenetycznej trafniejsze niż angielskie, potoczne identical twins. Dlaczego? Bo bliźnięta w tym wieku na pewno nie są już identyczne ;-)

Polub lub udostępnij