Porady dla osób z AZS z The Eczema Podcast

Egzema doczekała się nawet swojego podcastu… Na tej stronie można zapoznać się z historią powrotu do zdrowia Abby, holistycznej dietetyk i jej obecnym podejściem do leczenia egzemy. Polecam! Przesłuchałam całą serię The Eczema Podcast i wynotowałam, moim zdaniem, najciekawsze informacje dotyczące naturalnych sposobów na tę przypadłość.

Podcast nr 2: polecano rokitnik, w formie oleju (doustnie np. w kapsułkach i na skórę) i herbata. Ktoś próbował?

Podcast nr 3: Specjalizujący się w leczeniu egzemy dr Peter Lio z Chicago Integrative Eczema Centers udzielił wielu ważnych wskazówek (nawiasem super lekarz, oby jak najwięcej takich ludzi!). Po pierwsze ważne jest uszczelnianie skóry po kąpieli np. woskiem. Do kąpieli i w ciągu dnia warto stosować oleje roślinne np. olej słonecznikowy (dobry przeciw swędzeniu), jojoba, olej z pestek winogron, z ogórecznika, wiesiołka, olej kokosowy lub rokitnikowy, ale unikać oliwy, bo niszczy barierę ochronną skóry. W niektórych przypadkach spowodowanych przesuszoną skórą do wyleczenia wystarczy nawilżanie, co też jest świetną profilaktyką u niemowląt. Wtedy choroba może się nigdy nie ujawnić. Najtrudniejsze przypadki są związane z układem odpornościowym. Ciekawe podejście to zastosowanie okresu 5 lat jako wyznacznika wyleczenia (podobnie jak w przypadku nowotworów). Nie pamiętam, jak to u mnie było między 6 a 18 rokiem życia, ale potem epizody pojawiły się 2-krotnie po 5 latach… Pech…

Podcast nr 7: ponownie z doktorem Lio o nadziei na przyszłość w leczeniu egzemy (biological drugs), połączeniu oleju kokosowego ze słonecznikowym (rewelacja!!!), kąpielach z dodatkiem octu jabłkowego (chyba warto poszukać więcej informacji o tej metodzie). Zdecydowanie polecam też wielowarstwową pielęgnację, zwłaszcza po kąpieli i na noc: najpierw smarujemy skórę olejem, potem kremem i maścią. Ja najpierw używam mieszanki oleju słonecznikowego z kokosowym, potem kremu linomag i parafiny, a na koniec zakładam bawełniane rękawiczki.

Podcast nr 8: bardzo podobało mi się podejście naturopaty dra Jason Lee: egzema to nie choroba i koniec, to symptom i początek szukania przyczyny!

Polub lub udostępnij