W matni klimatu. Cztery pory roku nad Cieśniną Menai czy raczej ich brak

P1060424Zawsze lubiłam upalne lato i śnieżną zimę, z czasem doceniłam jesienną pełnię plonów i świat budzący się wiosną do życia. Nie odczuwam zmian pogody. Nigdy na nią narzekałam, a nawet nie zwracałam na nią na ogół uwagi.  W czym więc tkwi problem w Walii?

Lato potrafi być jeszcze ciepłe i słoneczne, ale na upały, żar lejący się z nieba, powietrze drgające z gorąca w rytm cykania świerszczy, parzący polny piasek raczej nie liczmy. Lato jest, uroku, jak dla mnie, trochę mu brak.

P1040327

Lato nad Cieśniną Menai

Jesieni nie ma właściwie wcale. Jeśli już, to nadchodzi bardzo drobnymi, ledwie widocznymi krokami, wręcz skrycie. Od września do listopada trudno domyślić się jej obecności. Wszystko zielone, a gdy zza chmur wysunie się słońce, można czasem dostrzec z daleka jakiś jej delikatny poblask. Z bliska też niewiele jej jest. Tu trochę suchych liści spadło, tam jakiś krzew czerwono,wręcz egzotycznie, się przebarwia. Ale robi się coraz zimniej, ciemniej, wilgotniej, nieprzyjemniej. Tyle czasu, ile wcześniej świeciło słońce, teraz pada, pod wszelkimi możliwymi postaciami, deszcz. Czasami cieknie całymi dniami, które zlewają się w tygodnie.

P1050338

Jesień nad Cieśniną Menai

Zima pojawia się łaskawie raz na kilka lat. Wtedy spadnie śnieg, poleży przez parę dni, żeby każdy zdążył zrobić sobie zdjęcie na pamiątkę i znika, pozostając dłużej zaledwie na szczytach gór. Szron, gołoledź, szadź, wzory mrozem malowane na okiennym szkle, śnieg inny każdego dnia, lekki lęk i przygotowania przed naprawdę dużym mrozem, o wszystkich tych pięknych zjawiskach, które sprawiają, że zima staje się prawdziwie ciekawa, można pomarzyć… A potem znów przychodzi pora na deszcz czy po prostu pora deszczowa. Aż do marca żadnej poprawy. Czasem jednak zamiast zimy czy zwykłego deszczu pojawiają się inne zjawiska. Jak w sezonie 2013/2014, kiedy to pogoda postanowiła poszaleć, połamać wszelkie możliwe rekordy, drzewa, pozrywać dachy, pozalewać domy, porozwalać kamienne promenady, powyłączać prąd, poblokować drogi, pouszkadzać tory, potopić ludzi…

P1050489

Zima nad Cieśniną Menai

W końcu przychodzi wielce wyczekiwana wiosna, wszystko zalewa zieleń, często i gęsto kwitnąca, zza chmur coraz częściej wysuwa swoje promienie słońce. Można by znów mniemać, że da się w tym klimacie wytrzymać. Ale nie, tak naprawdę wiem, że ta monotonia klimatyczna z jej wieczną kakofonią kropel deszczu na szybach czy płaszczach jest na dłużej zbyt straszna.

P1050530

Wiosna nad Cieśniną Menai

Jak widać na zdjęciach zrobionych w tym samym miejscu w słoneczne dni o każdej porze roku, różnice między poszczególnymi porami są raczej niewielkie.

Polub lub udostępnij