Zarządzanie mikrobami w budynkach i rośliny oczyszczające powietrze

rosliny-oczyszczajace-powietrzeMikroby są wszędzie. Pisałam już o mikrobach w nas i na nas, teraz pora na mikroby w budynkach, w których razem z nimi żyjemy. Mikroby dobre i złe. I powietrze, jakie z nimi dzielimy, którego jakość jest różna i którą możemy poprawić dzięki odpowiednim roślinom w domu i koło domu.
Polecam obejrzenie poniższej prelekcji o mikrobach w naszych budynkach, którą w ramach konferencji TEDx wygłosiła amerykańska profesor Jessica Green.

Streszczenie prelekcji o mikrobach w budynkach

Mam nadzieję, że polskie napisy zostaną niedługo opublikowane. Dla osób, które nie znają dostatecznie dobrze angielskiego, krótkie podsumowanie po polsku. Od jakiś 60 lat żyjemy w hermetycznie zamkniętych budynkach, do których powietrze wnika przez systemy klimatyzujące i filtrujące, a nie przez otwarte okna. Do budynku wchodzą ludzie, z których każdy w ciągu godziny pozostawia w nim 37 mln ludzkich bakterii. Temperatura i wilgotność w budynkach jest stała przez cały rok, dlatego powietrze w nich zawiera mikroby podobne do ludzkich, a nie do tych, które żyją naturalnie w środowisku zewnętrznym. Sterylizowanie wnętrz budynków powoduje zabijanie zarówno złych jak i dobrych bakterii, bez których, jak każdy ekosystem, nie możemy normalnie funkcjonować,  co może się objawiać np. chorobami autoimmunologicznymi. Nie jesteśmy przystosowaniu do takiego życia! Można temu zaradzić kształcąc architektów i zarządców budynków uwzględniających ten aspekt projektowania wnętrz. Myślę, że to świetny pomysł. Jeśli kogoś zainteresował temat, tutaj zamieszczam link do innej prelekcji TED Jessiki Green, dostępnej w wersji z polskimi napisami.

Jakich budynków najlepiej unikać

Co robić, zanim tak zaprojektowane budynki staną się standardem? Moim zdaniem należy unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, jak również źle wietrzonych, w pomieszczeniach zbyt sterylnych, regularnie dezynfekowanych (szpitale!), a z drugiej strony już zasiedlonych np. przez chorobotwórcze pleśnie. Pamiętajmy o tym, że powietrze nawet w naszym własnym mieszkaniu może być dużo bardziej zanieczyszczone (chemikalia z dywanów, mebli, detergentów, odświeżaczy powietrza czy nawet kosmetyków) niż na zewnątrz!

Rośliny oczyszczające powietrze w budynkach

Co, jeśli wynajmujemy mieszkanie albo nie możemy zrobić generalnego remontu i sprzątania? Albo mieszkamy w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy (Polska w tym przoduje, Kraków, w którym mieszkałam przez kilka lat, wiedzie prym na tym haniebnym polu) albo nasze okna wychodzą na ruchliwą ulicę? Jak na razie przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania, które sama stosuję. Po pierwsze stosowanie w budynkach roślin oczyszczających powietrze (bardzo skutecznie!). Polecam krótką audycję po polsku i kolejną prelekcję TED z polskimi napisami o tym, jak wyhodować sobie świeże powietrze dzięki roślinom. Ta krótka prelekcja zawiera dokładną instrukcję, jak to zrobić. Jak widać, rośliny oczyszczające powietrze w pomieszczeniach dają wiele, naukowo udowodnionych, korzyści zdrowotnych i ekonomicznych.

Rośliny polecane w obu programach to:

 • areka żółtawa
 • azalia
 • bluszcz zwyczajny
 • chryzantemy
 • epipremnum złote (rafidofora)
 • fikus, inaczej filodendron
 • filodendron
 • orchidea
 • sansewieria gwinejska, inaczej wężownica (polecana w obu programach)

  Rośliny te nie są szczególnie egzotyczne czy wyszukane. Jak sama sprawdziłam, można znaleźć je lub ewentualnie zamówić w przeciętnej kwiaciarni w małym mieście. Albo kupić przez internet.

Probiotyki do domu

Po drugie możemy zasiedlić budynek pozytywnymi mikroorganizmami. Polecam poszukać probiotycznych środków czystości. Dowiedziałam się o nich z tego odcinka programu Maja w Ogrodzie. Wypróbowałam już taki preparat i byłam zachwycona jego zupełnie naturalnym składem, pięknym i świeżym zapachem, a chyba jeszcze bardziej zaskoczyła mnie łatwość, z jaką sprzątałam przy jego użyciu.

Unikajmy chemii w domu

Może to jest oczywiste, bo już dawno powinno, ale jeśli ktoś ma wątpliwości, to powtórzę. Powinniśmy być bardzo czujni, kiedy przez nasze drzwi wpuszczamy do domu nowe produkty. Używam obecnie tylko ekologicznych, certyfikowanych środków czystości i kosmetyków niemieckiej firmy Eco Cosmetics. Nie stosuję ich w nadmiernej ilości, nie kupuję często, więc nie widzę, żeby wychodziło drożej i jestem zadowolona z efektów. Jeśli znajdę jakieś bardziej naturalne, a przy tym praktyczne i ekonomiczne opcje, na pewno wypróbuję. To samo tyczy się mebli, ubrań czy innych sprzętów domowych. W każdym wypadku warto trochę pomyśleć, poszukać, poczytać w internecie i wybrać optymalnie. Dobry wybór na pewno z czasem się zwróci, bo jakościowo dobre rzeczy to inwestycja na wiele lat, których więcej spędzimy po prostu zdrowiej i lepiej wyglądając niż inni. Czy może być coś lepszego? ;-)

Aktualizacja 08.0815

Polskie napisy do prelekcji prof. Jessiki Green są dostępne. Polecam :-)

Aktualizacja 04.12.15

Warto wiedzieć, że oczyszczanie powietrza czy gleby przez rośliny nazywa się fachowo fitoremediacją. Rośliny można stosować nie tylko w pomieszczeniach, ale też na zewnątrz, żeby podnieść jakość powietrza, którym oddychamy. Warto rozważyć zasadzenie gatunków, które wyjątkowo dobrze się nadają do fitoremediacji w swoim ogrodzie. Nawet zwykły trawnik ma pozytywny wpływ na jakość powietrza, ale najbardziej polecane do tego celu gatunki drzew to:

 • brzoza
 • jesion
 • jarząb
 • lipa
 • topola
 • wiśnia ozdobna
 • klon

Bardzo dobrze w tej roli sprawdzą się też krzewy i pnącza:

 • pęcherznica kalinolistna
 • tawlina jarzębolistna
 • tawuły
 • berberysy
 • lilaki
 • bez czarny
 • winobluszcze
 • wiciokrzew
 • aktinidia (czyli kiwi)

Gatunki te są polecane w programie Maja w ogrodzie. Więcej informacji tutaj i tutaj. Jak się okazuje, mamy niezłe osiągnięcia na własnym podwórku ;-)

Aktualizacja 29.07.16

Tutaj kolejna lista po angielsku (i polsku). Macie coś z tych roślin?

10. The Peace Lily (skrzydłokwiat)

9. Garlic Vine

8. Yellow Goddess

7. Christmas Cactus (szlumbergera)

6. African Violets (sępolia)

5. Parlor Ivy

4. English Ivy (bluszcz pospolity)

3. Phalaenopsis (falenopsis)

2. Devil’s Ivy (epipremnum złote (rafidofora))

1. The Feston Rose

 

Polub lub udostępnij