Koniec problemów ze skórą i 4 praktyczne porady Paleo Mom dla osób z AZS

owocowy usmiech2Prawie równo rok temu miałam nawrót zapalenia skóry na dłoniach. Mimo braku stresu, wysokiego poziomu wit. D3, diety (w tym AIP) i stylu życia paleo, niewyczerpującej aktywności ruchowej, suplementacji, naturalnej pielęgnacji skóry i całej wiedzy o sobie i zdrowiu oraz pomocy specjalistów od medycyny funkcjonalnej i terapii naturalnych… Przeprowadziłam się z PL do UK i prawie od razu zaczęłam chorować. Wyglądało na to, że przyleciałam zdrowa i w niezłej formie, a na drugi dzień byłam już chora (zatrucie pokarmowe i wysypka). Moje problemy ze skórą obecnie praktycznie zniknęły, a poprawa zaczęła się w lutym po 3 miesiącach całodobowego koszmaru. Co ją spowodowało?

Czytaj dalej Koniec problemów ze skórą i 4 praktyczne porady Paleo Mom dla osób z AZS

Największe atrakcje turystyczne Bristolu. Od A do C

IMG_20151011_151429W Bristolu spędziłam prawie rok. Bardzo fajne miasto. Sporo pozwiedzałam i właśnie się zaaklimatyzowałam, a tu kolejna przeprowadzka… Czemu? O tym innym razem. Teraz będzie o atrakcjach turystycznych. Ogólnie miasto jest bardzo przyjemne i przyjazne. I ładne. Czuje się luz, miejscami jest elegancko, ale częściej hipstersko (murale jak w Łodzi, graffiti Banksy’ego, niektóre dzielniczki przypominające atmosferą artystyczno-hipsterski Berlin). Miasto ma całkiem niezły klimat. Otoczone malowniczymi, niewysokimi wzgórzami cieszy się lepszą pogodą niż większość kraju. I są w nim pory roku. A przynajmniej wiosna, jesień i trochę lata. To na plus. Minusem jest układ uliczek, wąskich, pofalowanych (jak niektóre budynki, podłogi…), często jednokierunkowych i słaba komunikacja miejsca (drogo, opóźnienia, ze dwie różne firmy zamiast jednego MPK, na przystankach na rozkładzie nie doczytamy się wszystkich przystanków, więc bez znajomości miasta albo nawigacji jest słabo…). Nie ma w nim jakiś powalających atrakcji, więc przyjazd z Polski tylko dla samego Bristolu nie wydaje mi się najlepszą opcją (Bristol, Bath i Cardiff za jednym razem już bardziej), ale jeśli jesteśmy już w pobliżu albo na dłużej w UK, to warto się tu wybrać. Oto dlaczego.

Czytaj dalej Największe atrakcje turystyczne Bristolu. Od A do C

Relacja ze Sleep Success Summit czyli wszystko o śnie ;-)

W dniach 8-15 sierpnia odbył się Sleep Success Summit, internetowy szczyt poświęcony… spaniu:-) Brzmi w pierwszej chwili może trochę zabawnie, ale przecież bez snu nie ma ani zdrowia ani dobrej formy, więc temat jest poważny. I nie chodzi tylko o to, ile spać, ale też jak i… kiedy, żeby dobrze funkcjonować. Zresztą, nie tylko spać, a wszystko za sprawą różnych chronotypów. Zapraszam do lektury!

Czytaj dalej Relacja ze Sleep Success Summit czyli wszystko o śnie ;-)

Zbliża się Medicinal Supplements Summit

W dniach 12-19 września odbędzie się kolejny szczyt internetowy, Medicinal Supplements Summit, poświęcony suplementacji. Z rozmów z 36 ekspertami z różnych dziedzin będzie można się dowiedzieć, jakie suplementy wybrać przy danej dolegliwości, diecie czy aktywności a jakich unikać. Bezpłatna rejestracja tutaj. Polecam!

Mikrobiom jamy ustnej

teethPisałam już trochę o zdrowiu zębów, a także roli mikrobiomu, głównie w jelitach, ale też na skórze, co mnie chyba najbardziej dotyczy i interesuje. Chociaż jeszcze kilka lat temu zęby uznałabym za słaby punkt mojego organizmu (w ostatnich latach ubytki przestały się regularnie pojawiać i było to jeszcze przed przejściem na paleo). Słuchałam niedawno kolejnego, niezwykle ciekawego podcastu dr Kary Fitzgerald o mikrobiomie jamy ustnej. Okazuje się, że nieszczelne mogą być też… dziąsła (paradontoza) i w ten sposób do naszego organizmu przenikają mikroby (w tym chorobotwórcze). Czasem słyszymy o błonach biologicznych czy też biofilmie, w kontekście ochrony chorobotwórczych mikrobów w jelitach przed szkodzącymi im substancjami (leki, suplementy, zioła), a okazuje się, że podobną rolę ma osad nazębny, dlatego tak ważna jest właściwa (uwaga na bezmyślne stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania) i regularna (bo raz na jakiś czas czyszczenie może przynieść więcej szkody niż pożytku np. kiedy skaleczymy dziąsło w domu czy u dentysty) higiena jamy ustnej i usuwanie kamienia. Jednak nie wszystkie biofilmy są szkodliwe (bo prowadzą np. do antybiotykooporności). Także dobre bakterie mogą wytworzyć biofilm. W przypadku stanu zapalnego, zwłaszcza poważnego, ogarniającego cały organizm (systemic inflammnation) trzeba zwrócić uwagę na jamę ustną, bo to kwestia typu co było pierwsze: jajko czy kura? Najpierw mikroby wniknęły do jamy ustnej i rozprzestrzeniły się po całym organizmie czy może wniknęły inaczej i rozprzestrzeniając się dotarły aż tu? Nie powinno to dziwić, skoro wszyscy wiedzą o tym w przypadku chorób serca (a mówi się, że one są spowodowane właśnie stanem zapalnym). Co zrobić, żeby uszczelnić barierę? Być może używać ziół czy specyfików stosowanych do uszczelniania jelita np. płukać usta glutaminą. Myślę, że to ciekawa koncepcja. Może warto też rozważyć też oczyszczanie jamy ustnej metodą oil pulling? Ciekawa jestem, jakie Wy macie sposoby na zdrowe zęby? Podzielcie się w komentarzach!

Relacja z Alzheimer’s and Dementia Summit

W dniach 25 lipca – 1 sierpnia odbył się Alzheimer’s and Dementia Summit, internetowy szczyt poświęcony profilaktyce i terapii w chorobie Alzheimera i demencji. Tematyka, wydawało by się, dość odległa, ale gdy uwzględnimy, że zmiany w organizmie prowadzące do rozwoju tych chorób zaczynają zachodzić wiele lat wcześniej, warto dowiedzieć się więcej i wcześniej. Poniżej skrót najciekawszych informacji i porad. Czytaj dalej Relacja z Alzheimer’s and Dementia Summit

Domowa nutella

nutella z nerkowcowNutella to prosta i pyszna przekąska. Oczywiście nie sklepowa, tylko domowa, z wartościowymi składnikami a nie masą cukru i zbędnymi dodatkami. Dla wielu osób także bardzo zdrowa, chociaż nie dla wszystkich. Nie jest to przepis dla osób na autoimmunologicznym paleo, z alergią na orzechy, kakao, stanem zapalnym w organizmie czy problemami z wagą albo nadmiernym apetytem. Po prostu ciężko się oprzeć, by nie podnieść kolejnej łyżeczki do ust! Czytaj dalej Domowa nutella