Podcast

Podcast (po polsku także podkast) to, jak definiuje go dzisiaj Wikipedia, „forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.” Żeby posłuchać podcastu: „wystarczy komputer odtwarzający cyfrowe pliki dźwiękowe (np. w formacie MP3) lub pliki wideo w przypadku podkastu wideo – tzw. Videocastu, oraz oprogramowanie pobierające i katalogujące transmisje na podstawie informacji zawartych w publikowanych razem z podkastami plikach RSS. Wiele podcastów nie wymaga nawet tego, publikując bezpośrednie linki do plików na stronach WWW.”

Podcast to po prostu audycja publikowana w internecie, którą możemy pobrać na komputer lub inny odtwarzacz i odsłuchać w dogodnym dla nas momencie. Najbardziej cenię w podcastach to, że mogę posłuchać ulubionej audycji o dowolnej porze, w dowolnym miejscu, bez muzyki, bez reklam czy innych przerywników, bez dostępu do internetu (jeśli np. gdzieś podróżuję). Można do nich wrócić, odsłuchać wielokrotnie, zarchiwizować ulubiony odcinek. Dodatkową korzyścią jest to, że po dniu przed monitorem dajemy odpocząć oczom, nie męczymy ich niepotrzebnie książką czy czytnikiem jadąc środkami transportu publicznego drgającego po drogowych dziurach, a mając słuchawki bezprzewodowe (genialny dodatek do podcastu;), nie mamy nawet sekundy przymusowej przerwy od rozrywki czy nauki podczas podróży albo prac domowych. Moja ulubiona pora na podcast to gotowanie, zmywanie i sprzątanie. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzięki podcastom codziennie mogę się czegoś dowiedzieć i poświęcić średnio dwie godziny dziennie na zgłębianie tematu zdrowia i paleo, niezależnie od planu dnia. Oprócz wiedzy dostarczają mi sporo rozrywki i motywują, bo gdy po całym dniu listopadowej pogody, pracy w pracy, dojazdach, zakupach i pracach domowych, słucham np. Robba Wolfa, który ma swój biznes, pisze książki, udziela się w mediach, uprawia sport, ma rodzinę, żyje w stylu paleo (trzeba się wyspać i zadbać o dobre jedzenie, ruch na powietrzu i mnóstwo innych spraw, co jest przyjemne i ważne, ale czasochłonne) i ma się świetnie, to widzę, że da się i to działa.

Poniżej moje ulubione podcasty na temat zdrowia i paleo:

Po polsku:

Instrukcja obsługi człowieka Grażyny Dobroń w PR3, prawie codzienna krótka porcja ciekawych informacji

Dobronocka Grażyny Dobroń w PR3, pozytywnie o zdrowiu (niestety tylko archiwum)

Przepisy i porady Stefanii Korżawskiej, o ziołach i kuchni w dawnej Polsce (niestety tylko archiwum)

Podcast portalu psychologicznego Charaktery (niestety tylko archiwum)

Po angielsku:

BBC Food Programme świat jedzenia w Wielkiej Brytanii i nie tylko

The Myers Way Podcast lekarz medycyny funkcjonalnej o zdrowiu głównie w kontekście chorób autoimmunologicznych

The Paleo Solution Podcast Robb Wolf, często bardzo zabawnie, o stylu życia paleo, zdrowiu i sporcie (podnoszenie ciężarów i nie tylko)

To tyle z regularnie słuchanych przeze mnie podcastów na temat zdrowia i paleo. Poza Paleo Solution, które ma sporo odcinków (jestem właśnie na 153:D) i The Myers Way Podcast, którego słucham od czasu The Autoimmune Summit, przesłuchałam wszystkie dostępne audycje. Chętnie posłuchałabym też czegoś po niemiecku, ale jeszcze nie spotkałam takiej audycji. Może ktoś mi coś, niekoniecznie po niemiecku, poleci ;-)?

Podobnie jak z podcastów korzystam z videocastów, czyli nagrań nie tylko w formie dźwiękowej, ale posiadających obraz. Ponieważ często są one w formie wideorozmowy czy wideokonferencji odbywającej się za pośrednictwem skype’a, obraz nie jest niezbędny. Jednym z takich programów jest The Health Bridge, o którym pisałam tutaj.

Polub lub udostępnij