Po czym możemy poznać dobrego psychologa?

Czy łatwo jest znaleźć dobrego psychologa?

Jeszcze tak niedawno szukanie u psychologa pomocy wielu osobom kojarzyło się z czymś bardzo upokarzającym. Obniżało to status społeczny oraz postrzeganie osób, które korzystają z tego rodzaju usług. Jednak aktualnie coraz to więcej osób postanawia sięgnąć po pomoc, aby się pozbyć swoich własnych problemów. Właśnie w związku z tym na rynku wzrosła sama liczba specjalistów, przez co osoby z dużymi problemami mają problem z wyborem odpowiedniego dla siebie specjalisty. Skąd mamy wiedzieć, że dany psycholog Warszawa jest rzeczywiście dobrym specjalistą? Czym się kierować w poszukiwaniach?

Na pewno najważniejszą kwestią jest zweryfikowanie wszelkich kwalifikacji specjalisty. Dobry psycholog Warszawa posiadać powinien dyplom magistra oczywiście psychologii. Dyplom ten upoważnia specjalistę do praktykowania danego zawodu. W innym przypadku nie możemy być pewnym wszelkich kompetencji specjalista. Samo uczęszczanie na wizyty do takowej osoby może w żaden sposób nam nie pomóc.

Specjalizacja w nurcie

Istotne także jest to, aby się dowiedzieć czy dany psycholog się specjalizuje w nurcie, który akurat nas interesuje. Bowiem nie każdy sposób terapii odpowiedni jest dla konkretnego zaburzenia, dlatego trzeba mieć na uwadze to przy wyborze psychologa odpowiedniego. Jest to niezmiernie ważne z uwagi na to jak dają różnego rodzaju terapie. Czasami dobry terapeuta się specjalizuje w kilku nurtach. Istotne jest jednak to, aby potrafił on dobrze dopasować rodzaj samej terapii od problemu,  z jakim się mierzy dany pacjent.

Poza samym kwalifikacjami oraz rodzajem nurtu musimy mieć na uwadze samo doświadczenie psychologa. Nie każdy dobry psycholog ma już kilkanaście lat doświadczenia. Na rynku usługi swoje usługi oferują specjaliści, którzy zaledwie są specjalistami od kilkunastu miesięcy. Nie warto porównywać psychologa, który specjalizuje się w depresji oraz także chorobach psychicznych oraz pracującego w zawodzie od dwóch lat oraz także specjalistę od małżeńskich terapii z doświadczeniem trzydziestoletnim. Osoba z depresją na pewno nie znajdziemy wsparcia u terapeuty, który się specjalizuje pomocy parom, nawet gdy jego lata pracy wskazują na bardzo dużą wiedzę.

Bardzo ważną kwestią są wrażenia własne po spotkaniu się osobistym z danym psychologiem. Czasem się może wydawać, że dana osoba dzięki doświadczeniu oraz wiedzy będzie wyborem najodpowiedniejszym, jednak jeśli nie znajdzie z danym psychologiem wspólnego języka, to nie warto takiej sesji kontynuować. Liczy się najbardziej nasz komfort własny oraz także swoboda przy specjaliście.

Podsumowują ten temat, podczas szukania dobrego psychologa powinniśmy pod uwagę brać wszelkie czynniki, które wpłynąć mogą na własne samopoczucie oraz pozbycie się skuteczne problemów. I to niezależnie od tego czy w grę wchodzi psycholog czy też psychoterapia, dobrze jest zwrócić swoją uwagę na wszelkie kwestie powyżej wymienione. Na pewno nam się uda dokonać dobrego wyboru.